293D105X9020A2TE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 293D105X9020A2TE3
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.4Ohm
CAP TANT 1UF 10% 20V 1206