293D107X9016E2TE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 293D107X9016E2TE3
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 100 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.170" (4.32mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917