293D475X0016A2TE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 293D475X0016A2TE3
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series TANTAMOUNT®, 293D
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1206