293D476X0016C2TE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 293D476X0016C2TE3
  • Package: 2312 (6032 Metric)
Parameters
Series TANTAMOUNT®, 293D
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.79mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm
CAP TANT 47UF 20% 16V 2312