293D476X9020D2TE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 293D476X9020D2TE3
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series TANTAMOUNT®, 293D
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917