298D156X0010M2T
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 298D156X0010M2T
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series MICROTAN®, 298D
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code M
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5Ohm
CAP TANT 15UF 20% 10V 0603