516D108M035PS7BE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 516D108M035PS7BE3
  • Package: Axial, Can
Parameters
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.240" L (13.00mm x 31.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.219 A @ 10 kHz
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Package / Case Axial, Can
CAP ALUM 1000UF 20% 35V AXIAL