516D109M010RT6AE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 516D109M010RT6AE3
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.709" Dia x 1.614" L (18.00mm x 41.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.703 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL