516D227M100PR6AE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 516D227M100PR6AE3
  • Package: Axial, Can
Parameters
Series 516D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.024" L (13.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 840 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 220UF 20% 100V AXIAL