516D228M010PR6AE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 516D228M010PR6AE3
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.024" L (13.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.254 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 2200UF 20% 10V AXIAL