516D337M025MN6AE3
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 516D337M025MN6AE3
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.787" L (8.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 570 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL