53D183G035KT7
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 53D183G035KT7
  • Package: Axial, Can
Parameters
Series 53D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance -10%, +75%
Capacitance 18000 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.134" Dia x 3.642" L (28.80mm x 92.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 18000UF 35V AXIAL