595D475X9016A2T
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 595D475X9016A2T
  • Package: 1507 (3718 Metric)
Parameters
Series TANTAMOUNT®, 595D
RoHS RoHS
Type Conformal Coated
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1507 (3718 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9Ohm
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1507