601D238F040JT7
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: 601D238F040JT7
  • Package: Axial, Can
Parameters
Series 601D
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 2300 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia x 3.625" L (25.40mm x 92.08mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 2300UF 40V AXIAL