CWR06KC106KB/PR
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: CWR06KC106KB/PR
  • Package: 2711 (6728 Metric)
Parameters
Series Military, MIL-PRF-55365/4, CWR06
RoHS RoHS
Type Conformal Coated
Ratings -
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Failure Rate B (0.1%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2711 (6728 Metric)
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) 0.125" (3.17mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code G
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.4Ohm
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711