STE400-100T4MI
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: STE400-100T4MI
  • Package: Axial, Can
Parameters
Series SuperTan®, Extended STE
RoHS RoHS
Type Hermetically Sealed
Ratings -
Features Wet Tantalum
Tolerance ±20%
Capacitance 400 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T4
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
CAP TANT 400UF 20% 100V AXIAL