T54E2947M016VSB013
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: T54E2947M016VSB013
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series vPolyTan™ T54
Features High Reliability
Tolerance ±20%
Capacitance 940 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" L x 0.173" W (8.00mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max) 0.365" (9.28mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E2
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 940UF 16V SMD