T55A475M010C0200
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: T55A475M010C0200
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series vPolyTan™ T55
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 4.7UF 10V 1206