TMCP1C335MTRF
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: TMCP1C335MTRF
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series TMCP
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code P
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.8Ohm @ 100kHz
CAP TANT 3.3UF 20% 16V 0805