TR3E106K050C0300
  • Manufacturer: Vishay Sprague
  • CONEVO NO: TR3E106K050C0300
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.170" (4.32mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917