VJ0402A4R7DNBAO
  • Manufacturer: Vishay Vitramon
  • CONEVO NO: VJ0402A4R7DNBAO
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series VJ
RoHS RoHS
Ratings -
Features Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Tolerance ±0.5pF
Lead Style -
Capacitance 4.7 pF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 4.7PF 100V 0402 EPOXY