VJ0603A151JXAAC
  • Manufacturer: Vishay Vitramon
  • CONEVO NO: VJ0603A151JXAAC
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series VJ
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 150 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.038" (0.97mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0603