VJ0805A122FXBMT
  • Manufacturer: Vishay Vitramon
  • CONEVO NO: VJ0805A122FXBMT
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series VJ
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 1200 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 1200PF 100V C0G/NP0 0805