VJ0805D2R0BXPQJHT
  • Manufacturer: Vishay Vitramon
  • CONEVO NO: VJ0805D2R0BXPQJHT
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series VJ HIFREQ HT
RoHS RoHS
Ratings -
Features High Temperature
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 2 pF
Part Status Active
Applications RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 2.0 PF 250V C0G 0805