VJ1111D5R6CXEQJHT
  • Manufacturer: Vishay Vitramon
  • CONEVO NO: VJ1111D5R6CXEQJHT
  • Package: 1111 (2828 Metric)
Parameters
Series VJ HIFREQ HT
RoHS RoHS
Ratings -
Features High Temperature
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 5.6 pF
Part Status Active
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1111 (2828 Metric)
Thickness (Max) 0.102" (2.59mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.117" L x 0.110" W (2.98mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 5.6 PF 500V C0G 1111