1090A4-12V
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: 1090A4-12V
  • Package: Bag
Parameters
Series 1090A
RoHS RoHS
Type Incandescent
Current -
Ratings -
Voltage 12V
Features -
Lens Size -
Lamp Color White
Lens Color White
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle -
Lens Transparency -
Termination Style Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Wavelength - Peak -
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating -
Panel Cutout Dimensions 0.50" (12.70mm)