1090CX5-28V
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: 1090CX5-28V
  • Package: Bag
Parameters
Series 1090C
RoHS RoHS
Type Incandescent
Current -
Ratings -
Voltage 28V
Features -
Lens Size -
Lamp Color Green
Lens Color Green
Lens Style Round with Flat Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle -
Lens Transparency -
Termination Style Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Wavelength - Peak -
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating -
Panel Cutout Dimensions 0.50" (12.70mm)