1732-A12-CA
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: 1732-A12-CA
  • Package: Bulk
Parameters
Series 1732
RoHS RoHS
Type LED
Current 20mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 12V
Features -
Lens Size -
Lamp Color Amber
Lens Color Amber
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle -
Lens Transparency Clear
Termination Style Wire Leads - 6" (152.40mm)
Wavelength - Peak 592nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 2180mcd
Panel Cutout Dimensions 0.53" (13.49mm)
PMI LED 17/32" 12V WIRE AMBER