1732-B15-CB
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: 1732-B15-CB
  • Package: Bulk
Parameters
Series 1732
RoHS RoHS
Type LED
Current 15mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 15V
Features -
Lens Size -
Lamp Color Blue
Lens Color Blue
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle -
Lens Transparency Clear
Termination Style Wire Leads - 6" (152.40mm)
Wavelength - Peak 465nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 600mcd
Panel Cutout Dimensions 0.53" (13.49mm)
PMI LED 17/32" 15V WIRE BLUE