305-BCA12H-O
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: 305-BCA12H-O
  • Package: Bulk
Parameters
Series 30
RoHS RoHS
Type LED
Current 20mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 12V
Features -
Lens Size -
Lamp Color Amber
Lens Color -
Lens Style -
Part Status Obsolete
Viewing Angle 45°
Lens Transparency -
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 583nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 30mcd
Panel Cutout Dimensions 0.19" (4.83mm)
PMI .190" LED 12V TAB DIFF AMBER