405-RAG15H-NRO
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: 405-RAG15H-NRO
  • Package: Bulk
Parameters
Lens Transparency -
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak -
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 6mcd Amber, 6mcd Green, 6mcd Red
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)
Series 405
RoHS RoHS
Type LED
Current 24mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 15V
Features -
Lens Size -
Lamp Color Amber, Green, Red
Lens Color -
Lens Style -
Part Status Obsolete
Viewing Angle 60°
PMI .250" LED 15V TAB DIFF RED/A