405-RAG48H-CGO
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: 405-RAG48H-CGO
  • Package: Bulk
Parameters
Series 405
RoHS RoHS
Type LED
Current 15mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 48V
Features -
Lens Size -
Lamp Color Amber, Green, Red
Lens Color -
Lens Style -
Part Status Obsolete
Viewing Angle 60°
Lens Transparency -
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak -
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 6mcd Amber, 6mcd Green, 6mcd Red
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)
PMI .250" LED 48V TAB CLEAR RED/