5111F5-5V
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: 5111F5-5V
  • Package: Bag
Parameters
Series 5111F
RoHS RoHS
Type LED
Current 15mA
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 5V
Features -
Lens Size 3mm, T-1
Lamp Color Green
Lens Color -
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle -
Lens Transparency Diffused
Termination Style -
Wavelength - Peak 565nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 8mcd
Panel Cutout Dimensions 0.16" (4.06mm)