6091MX7-12V
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: 6091MX7-12V
  • Package: Bag
Parameters
Series 6091M
RoHS RoHS
Type LED
Current -
Ratings -
Voltage 12V
Features Oil Resistant
Lens Size 9.90mm Dia
Lamp Color Yellow
Lens Color -
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Viewing Angle -
Lens Transparency -
Termination Style Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Wavelength - Peak -
Ingress Protection NEMA 13
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating -
Panel Cutout Dimensions 0.38" (9.65mm)