PCL201-200-BCG
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: PCL201-200-BCG
  • Package: Bulk
Parameters
Series PCL201-200
RoHS RoHS
Color Green
Current 20mA
Lens Size 5mm, T-1 3/4
Lens Type Tinted
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Configuration Single
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Viewing Angle 35°
Voltage Rating -
Wavelength - Peak 565nm
Millicandela Rating 100mcd
CBI LED T-1 3/4 5MM RIGHT ANGLE