PCT200-BG-BR
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: PCT200-BG-BR
  • Package: Bulk
Parameters
Series PCT200
RoHS RoHS
Color Green, Red
Current 20mA Green, 20mA Red
Lens Size 5mm, T-1 3/4
Lens Type Diffused
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Obsolete
Configuration 2 High
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Viewing Angle 60°
Voltage Rating -
Wavelength - Peak 565nm, 635nm
Millicandela Rating 10mcd Green, 14mcd Red
CBI LED T-1 3/4 5MM