VAOB-10GADE2-C
  • Manufacturer: Visual Communications Company - VCC
  • CONEVO NO: VAOB-10GADE2-C
  • Package: Radial
RoHS RoHS
Color Green, Red
Features -
Lens Size 10.00mm Dia
Lens Color -
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Not For New Designs
Height (Max) 13.65mm
Configuration Common Cathode
Mounting Type Through Hole
Viewing Angle -
Current - Test 20mA Green, 20mA Red
Package / Case Radial
Size / Dimension -
Lens Transparency Diffused
Wavelength - Peak -
Millicandela Rating 80mcd Green, 100mcd Red
Wavelength - Dominant 570nm Green, 640nm Red
Supplier Device Package -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V Green, 2.1V Red