942C12P33K-F
  • Manufacturer: WEC
  • CONEVO NO: 942C12P33K-F
  • Package: Axial
Parameters
Series 942C
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.33 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.965" Dia x 1.811" L (24.50mm x 46.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 430V
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 6 mOhms
CAP FILM 0.33UF 1.2KVDC AXIAL