PT10LH10-502A2020
  • Manufacturer: WEC
  • CONEVO NO: PT10LH10-502A2020
  • Package: Bulk
Parameters
Series PT10
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 5 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.15W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension -
Termination Style PC Pins
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
10 MM CARBON POTENTIOMETER