PTC10LV10-203A2020-P08
  • Manufacturer: WEC
  • CONEVO NO: PTC10LV10-203A2020-P08
  • Package: Bulk
Parameters
Series PTC-10
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 20 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.33W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension -
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
10MM CERMET POTENTIOMETER