PTC15NV15-222A2020
  • Manufacturer: WEC
  • CONEVO NO: PTC15NV15-222A2020
  • Package: Bulk
Parameters
Series PTC15
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 2.2 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
15MM CERMET POTENTIOMETER