FKP2C006801D00HSSD
  • Manufacturer: WIMA
  • CONEVO NO: FKP2C006801D00HSSD
  • Package: Radial
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±2.5%
Capacitance 680 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 680PF 2.5% 63VDC RAD