FKP2D003301D00JSSD
  • Manufacturer: WIMA
  • CONEVO NO: FKP2D003301D00JSSD
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 330 pF
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 330PF 5% 100VDC RAD