FKP2F016801I00HSSD
  • Manufacturer: WIMA
  • CONEVO NO: FKP2F016801I00HSSD
Features -
Tolerance ±2.5%
Capacitance 6800 pF
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 6800PF 2.5% 250VDC RAD