MKS2B051001N00JSSD
  • Manufacturer: WIMA
  • CONEVO NO: MKS2B051001N00JSSD
  • Package: Radial
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.433" W (7.20mm x 11.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 30V
Voltage Rating - DC 50V
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 10UF 5% 50VDC RAD