AC0603KRX7R8BB104
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: AC0603KRX7R8BB104
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603