AC0603KRX7R9BB102
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: AC0603KRX7R9BB102
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603