AC1206KRX7R9BB104
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: AC1206KRX7R9BB104
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series AC
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206