AC2512FK-0746R4L
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: AC2512FK-0746R4L
  • Package: 2512 (6432 Metric)
Parameters
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Series AC
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 46.4 Ohms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Size / Dimension 0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
RES SMD 46.4 OHM 1% 1W 2512