AHA500FB-10R5
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: AHA500FB-10R5
Features -
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 10.5 Ohms
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
RESISTOR CHASSIS MOUNT 10.5 OHM